czwartek, marca 24, 2005

O beczkach

Oprócz butelek, do przechowywania piwa przeznaczone są także specjalne, metalowe beczki. Są to nieużywane obecnie beczki starego typu, wyposażone w 2 - 3 otwory, które umożliwiają podłączenie pompki i kranika. Piwo można również rozlewać do współczesnych KEGów - używanych przez browary lub specjalnie przeznaczonych dla piwowarów domowych. Drewniane beczki raczej nie nadają się do przechowywania piwa - chociaż wyjątkiem mogą być piwa w belgijskim stylu lambic, które fermentuje i dojrzewa się w beczkach po winie.

Ponieważ piwo rozlewane do beczek leżakuje w nich nie mniej niż kilka tygodni, szczególną uwagę należy zwrócić na czystość. Po opróżnieniu beczkę należy dobrze wymyć (jeżeli otwory są małe - przynajmniej wypłukać), a przed zalaniem młodym piwem - zdezynfekować środkiem chemicznym. Największym siedliskiem bakterii są korki i uszczelki. Należy pamiętać, że beczka z leżakującym piwem powinna być jak najbardziej szczelna. Dlatego nie zaleca się zamykania beczki kranikami, które mogą powodować wyciek i zagrożenie infekcji piwa. Najlepiej szczelnie zakorkować beczkę, a kranik (szpunt) wbić bezpośrednio przed spożyciem. Do kega najlepiej używać specjalnych nalewaków-pompek, wyposażonych w odpowiednie złącze (fitting).

W browarnictwie amatorskim beczki nie są zbytnio popularne ze względu na ich ograniczoną dostępność i - co za tym idzie - ceny.
http://www.browar.biz